Majitelé mobilů se dělí na „jablíčkáře“ a „ty druhé“. Díky technickému vývoji, designu a celé řadě dalších faktorů jsou fandové applovských produktů považováni za technicky víc “in” bez ohledu na to, zdali to je či není pravda. Vyberme si fiktivního majitele Iphone 6 plus. Dá se předpokládat, že když má telefon s foťákem, jenž má optickou stabilizaci, tak bude fotit a jehož 64 hotový procesor asi nebude využívat na pouhopouhé telefonování.
Jestliže ano, pak bude podobný takovému člověku, který si pořídí super sportovní auto, které sice udělá z nuly na sto během několika vteřin, ale on se s ním bude pouze a kodrcat mezi vesnicemi na cestě plné zákrut, kde stovku nikdy nedosáhne.
Od slovníku po hvězdnou oblohu
Mapy, sociální sítě, navigace, jízdní řád, jízdenka do MHD i platební karta. To vše je běžně skryto v útrobách našich smartphonů. A podle zaměření každého z nás toho může být ještě mnohem více. Někdo namíří mobil na oblohu a začne odříkávat, jaká souhvězdí vidí i když je díky mrakům nulová „hvězdná“ viditelnost, další v nich má atlas hub či motýlů a fotograf používá svůj mobil jako expozimetr, který navíc ukáže barevnou teplotu vhodnou k nastavení vyvážení bílé, tedy k tomu, aby fotka byla barevně co nejvěrnější. Další se díky aplikaci učí cizí jazyky, poslouchá audioknihy a nebo připravuje za další zkoušku na vysokou. Ano, jsou tací, kteří ho využívají jenk telefonování a psaní SMS, ale ti si asi Iphone nepořídí. Každopádně jde o cenné zařízení, a ať už s ním pracujeme tak či onak, kryty si Iphone 6 plus rozhodně zaslouží. Či jinou ochranu.
Chránit a zachránit
Máte pocit, že je pro vás telefon vlastně jen věcí běžné užitné hodnoty a součástí každodenního života? Tak si představte pouhých 24 nebo 48 hodin, kdy ho z jakéhokoli důvodu nemáte. Důvodů může být celá řada, jste na cestách a zapomněli jste nabíječku, nebo zůstal ležet doma. Najednou se v celé nahotě ukáže, že tak obyčejná věc je vlastně neobyčejná a těžko nahraditelná. Vždyť i proto, abyste zjistili kolik je hodin jste svůj Iphone 6 plus vytáhli z krytu. Vzhledem k tomu, čím vším je mobil pro nás užitečný je více než správné, že si ho chceme chránit a kryt je tím pravým slovem a ochranou. Zůstaňme u imaginárního majitele Iphone 6 plus a jeho krytu.
Dopřejme si malou hru na představivost. Známe jen značku telefonu a kryt, co si můžeme dovodit? Je-li průsvitný, tak je jasné, že se chce pochlubit značkou svého telefonu, je-li z TPU (termoplastický polyuretan), tak si ho chrání o něco víc, neboť tento materiál je odolnější proti prasknutí. A nebo o sobě ví, že je nešikovný a mobil mu tu a tam vypadne z ruky, takže tenhle typ ochrany má svou logiku. Jakýkoli potisk nebo obrázek prozradí víc, než by možná majitel sám chtěl. Je dobré si uvědomit, že kryty si vybíráme na základě vlastních preferencí, koníčků a zálib. Takže kryt ze Star Wars na něj práskne fandovství k oblíbené filmové sáze a podle obrázku dokonce i to, že drží palce spíše temné straně síly, než filmovým “klaďasům”. Růžová prozradí slečnu (chlapi se růžové vyhýbají) a americká vlajka jasně naznačuje směr politického uvažování.
Schválně si představte, jaký člověk si kryt na svůj „ajfoun“ ozdobí válečnými motivy (žena to asi nebude) a jak starý bude člověk, jenž si vybere obrázek roztomilého mimozemšťana E.T. Určitě to nebude stejný člověk, který by si tam dal poletující víly Zvonilky. Že vám to nic neříká? Tak asi nebudete ta správná jedenáctiletá slečna.
Život bez mobilu
Život bez mobilu si lze dnes představit už těžko. Telefonní budky v celém Česku už byly zrušeny, poslední byla odstraněna v Hlubyni na Příbramsku poté, co ji dva roky nikdo nepoužil. Svět se zrychluje, kapacita mobilů zvyšuje a díky převoditelnosti čísla nám jeden mobil může vydržet roky. Pokud ho budeme dostatečně chránit.