Operace víček neboli blefaroplastika patří mezi nejpopulárnější plastické operace.Lidé ji podstupují nejen z estetických, ale také ze zdravotních důvodů. Ať už budou vaše motivy jakékoliv, jistě vás zajímá, jak operace probíhá a co vás čeká v rámci rekonvalescence. Než se vydáte k lékaři, můžete načerpat základní informace z našeho článku. Mimo jiné v něm najdete také užitečné tipy, které vám po operaci přijdou vhod.
Operaci víček podstupují ženy i muži
Oči jsou okna do duše, pravil klasik. Bohužel, se na nich také nejvíce projevuje stárnutí. Postupem času se nám kolem očí tvoří nejprve jemné a později hluboké vrásky. Mezi 40. a 50. rokem života začínají klesat víčka. Zpočátku se jedná jen o estetický problém. To, jak se k tomu každý z nás postaví, je velmi individuální. Je také dobré zmínit, že ženy a muži k tomuto problému přistupují odlišně.
Žena více řeší estetiku, muž praktickou stránku věci
Pokud se jedná čistě o estetický problém, který přímo neovlivňuje schopnost vidění a nepůsobí postiženému žádné jiné fyzické potíže, pro plastickou operaci se v tomto případě častěji rozhodnou ženy. Operace očí vzhled výrazně omladí, tak proč vypadat ve 40 na 50?
Muži často vzhled neřeší, i když i oni už objevili kouzlo plastické chirurgie. Operaci víček často odkládají, dokud jim nezačnou působit zdravotní potíže. To je pro většinu mužů hlavním impulsem, kdy se odhodlají vydat na plastickou chirurgii. Omlazení vzhledu berou spíše jako příjemný bonus.
Jak probíhá?
- Zákroku předchází konzultace se specialistou. Během ní se můžete zeptat na všechno, co vás zajímá. Rozsah zákroku určí lékař. Poté absolvujete všechna nutná předoperační vyšetření. Operace se provádí v lokální, nebo celkové anestezii. Pokud máte z anestezie obavy, promluvte si o nich s ošetřujícím lékařem. Operace se pak provádí podle potřeby; upravit lze vše najednou nebo odděleně jen horní či dolní víčka.. Horní víčka mají časem tendenci padat. Kůže se pohybem uvolňuje. U dolních víček bývají zase problémem tukové prolapsy, které lze operací účinně eliminovat.
- Operatér vám společně s úpravou víček zredukuje také tukové váčky, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků. Jizva je umístěna v místě oční rýhy, takže ji nikdo nepostřehne.
- Pokud vám byl zákrok proveden v celkové anestezii, zůstanete na klinice do druhého dne na pozorování. Pacienti, kteří si zvolili lokální anestezii, odchází po zákroku domů.
Co dělat, aby byla rekonvalescence co nejrychlejší
Po operaci je vhodné dodržovat klidový režim a řídit se pokyny lékaře. Stehy se vyndávají zhruba šest dní po zákroku. Po operaci noste tmavé brýle. Pokud aktivně sportujete, poraďte se s lékařem, kdy se ke sportu můžete bezpečně vrátit. Čas rekonvalescence nezkracujte, vaše netrpělivost může prodloužit proces hojení a mít negativní vliv na celkový výsledek.
Kolik stojí blefaroplastika?
Zákrok se skládá z několika úkonů, které si pacient hradí ve většině případů sám:
- Konzultace s lékařem
- Předoperační vyšetření – rozdíl v ceně vyšetření pro celkovou a lokální anestezii
- Jednodenní hospitalizace (pouze při celkové anestezii)
- Anestezie
- Samotný zákrok
- Doplňkové ošetření, služby a pomůcky
Průměrná cena operace horních víček se pohybuje okolo 15 tisíc Kč (jen cena samotného zákroku bez dalších nutných poplatků viz výše). Některé kliniky nabízejí klientům zákroky na splátky.
Operace víček vám ubere několik let
Blefaroplastika se provádí z estetických a zdravotních důvodů. Povislá horní víčka a tukové váčky pod očima nepůsobí hezky a hlavně přidávají i několik let navíc.
Povislá víčka mohou být ale i závažným zdravotním problémem, který ovlivňuje schopnost vidění a působí postiženému i jiné zdravotní obtíže.
Operace tyto potíže zcela odstraní a navíc budete vypadat mladší.
A co bylo vaším motivem? Šli jste na blefaroplastiku ze zdravotních, nebo čistě estetických důvodů?
Jak zpětně hodnotíte vaše rozhodnutí?