Digestoř je považována za jednu z nejšpinavějších součástí kuchyně, což je způsobeno zejména její funkcí. Tím, že se nachází nad varnou deskou, může být zapatlaná, zaprskaná od oleje a umaštěná. Zároveň má za úkol odvádět výpary z vaření, které se na jejím povrchu usazují. To vše může zapříčinit nesprávnou funkčnost zařízení.
Aby spotřebiče vydržely, je potřeba se o ně řádně starat, čistit je a udržovat. Jedině tak je možné prodloužit životnost těchto nástrojů.
Jak čistit digestoř se odvíjí od materiálu jejího povrchu
Již při výběru digestoře je nutné dbát na vhodný materiál, díky kterému bude snadnější údržba. Nerezové povrchy jsou sice pěkné a hojně využívané, nicméně na údržbu jsou poměrně náročné. Vyžadují totiž neustálé leštění. V současné době se však využívají také specializované úpravy nerezu v matné podobě, na kterých se fleky nedrží tak moc, jako u klasického nerezu.
Při výběru digestoře z určitého materiálu zkombinovaného se sklem je potřeba počítat s tím, že sklo bude také nutné leštit. Vzhledem k tomu, že se odsávač nachází nad varnou deskou, je velmi pravděpodobné, že bude zaprskaný od jídla, které se na plotně vaří. I z tohoto důvodu je velmi důležité správné umístění digestoře ve výšce, ve které by se měla nacházet. Proto bude i sklo vyžadovat značnou údržbu.
Klasické bílé smaltované odsávače jsou stále v oblibě, nicméně je potřeba počítat s tím, že na bílém povrchu mohou být vidět jednak zaprskané fleky z vaření, jednak také prach, se kterým je nutné počítat všude.
Údržba digestoře
V každém návodu u každého spotřebiče výrobci většinou doporučují, jakým způsobem konkrétní spotřebič udržovat a čistit. Na údržbu digestoře se většinou využívají klasické čisticí prostředky, které pomohou zbavit produkt jednak nečistot, ale také mastnoty.
Rovněž se mohou využívat určité leštící prostředky, zvlášť na již zmiňované nerezové povrchy nebo skleněné části, díky kterým se bude odsávač lesknout. Výhodou takového leštícího prostředku určeného přímo na nerez je zejména to, že zpravidla obsahuje látky, které na povrchu zanechají určitou vrstvu, díky čemuž je odsávač odolný vůči zapatlání.
Pro čištění se nedoporučují prostředky obsahující agresivní látky, které by mohly povrch poškodit. Zároveň je potřeba dávat pozor na prostředky, které by mohly povrch poškrábat.
Doporučuje se proto využívat saponáty vhodné k údržbě daného povrchu, vodu a jemný hadřík, který zajistí perfektní umytí a zároveň zamezí poškrábání a zničení povrchu.
Filtr je nezbytnou součástí každé digestoře – rady a tipy na čištění a údržbu
Filtr je považovaný jako jedna z nezbytných součástí každé digestoře. Nicméně se také jedná o její nejšpinavější část. Filtrem z místnosti odchází znečištěný vzduch, proto je pravděpodobné, že se v něm usazuje jednak velké množství mastnoty, ale také prachu.
Filtr je potřeba udržovat v čistotě, díky čemuž bude zajištěná jeho správná funkčnost. Usazená mastnota a nečistoty navíc mohou způsobit zápach, který nebude působit příjemným dojmem. Vzhledem k tomu, že hlavním úkolem digestoře je odsávání výparů a zápachu z vaření, je potřeba usazeniny odstraňovat, jinak se zápach v místnosti bude držet právě kvůli tomuhle a odsávač tak ztratí svou funkčnost.
Údržba uhlíkového filtru
Odstraňování mastnoty a nečistot jde vždycky poměrně složitě, zvlášť z nerezového povrchu. Uhlíkový filtr je nutné čistit alespoň jednou za dva měsíce. Nečistoty mohou být odstraněny buď ručním mytím, nebo v myčce, kde ale musí být dodržená určitá teplota vody. Po důkladném umytí je potřeba filtr například na topení řádně vysušit.
Údržba tukového filtru
Tukový filtr vyžaduje častější údržbu, která by se měla konat jednou měsíčně. Vše ale samozřejmě závisí na četnosti užívání digestoře. Opět jej lze umýt v ruce, nebo v myčce na nádobí. Obecně však platí, že se tukový filtr musí umývat při nižší teplotě. Opět je potřeba po umytí filtr řádně vysušit.
Čištění digestoří pomocí běžných kuchyňských surovin
· Kyselina citrónová je výborným pomocníkem. V hrnci stačí rozmíchat teplou vodu, sůl a kyselinu citrónovou. Z hlediska množství bude zapotřebí asi litr vody, čtyři až pět lžic soli a zhruba tři lžičky kyseliny. V této vodě se nechá filtr digestoře nejprve odmočit, následně se klasicky ručně omyje. Poté je potřeba jej opláchnout čistou vodou a nechat osušit.
· Soda je také dobrým nástrojem, díky kterému lze digestoř perfektně vyčistit. V hrnci stačí dát vařit vodu, která ale nesmí vřít. Do této vody se nasype balíček sody, která se rozmíchá. Následně se do roztoku dá odmočit filtr, který se poté opět umyje ručně a následně se opláchne.
· Octová voda zase odstraňuje zápach. Po odstranění mastnoty se tak může filtr krátce namočit do octové vody, která zneutralizuje případný zápach. Následně je vhodné jej opláchnout.
Některé rady a tipy můžete použít na čištění ostatních částí kuchyně.