Nedávno mě moje úvahy přivedli na nápad pořízení si již hotového podnikání a přemýšlel jsem, kde tak sehnat nějakou firmu na prodej? Je to vůbec reálné a má to smysl? Nebude to složitější, dražší a rizikovější než pokusit se jít takříkajíc od nuly? Rozhodl jsem se na tohle téma pořádně podívat a zjistit jak to tedy je. Jak ale začít? Prostě jsem do vyhledávače napsal: firmy na prodej. Výsledek mě opravdu překvapil. Vyskočilo na mě velké množství odkazů, počínaje webovými portály sdružujícími nabídky firem na prodej, přes nabídky tzv. ready made společností, články týkající se této problematiky konče.
Kdo a proč prodává?
Nejprve jsem se podíval na několik článků a vypadá to, že prodej hotových firem není v Čechách nic neobvyklého. Důvody k prodeji firmy mohou být různé. Může jít například o situaci, kdy se majitel firmy rozhodne odejít do důchodu a chce vydělat nějaké peníze na prodeji podniku, který vybudoval. Jiným důvodem může být snaha získat prodejem společnosti finanční prostředky, které lze následně použít k novému podnikatelskému záměru. Situace může být i zcela obrácená a na prodej může být firma krachující. Majitel se tak může pokusit získat alespoň nějaký výdělek či získat peníze na pokrytí dluhů vzniklých v důsledku neúspěšného podnikání.
Jaké firmy jsou na prodej?
Dle různých zdrojů je na prodej opravdu velké množství firem. Na prodej jsou společnosti ze všech možných odvětví a oborů podnikání. Jsou mezi nimi například výrobní společnosti, restaurace, sportoviště či stavební firmy. Velké zastoupení mezi nabízenými společnostmi mají nejrůznější e-shopy. Dále jsem se dočetl, že se se jedná primárně o malé a střední podniky s maximálně dvěma sty zaměstnanci a obratem nejvíce v řádech stovek miliónů. Ceny začínají většinou na stovkách tisíc Kč a končí u několika desítek až stovek miliónů. Pokud bych se se jako investor rozhodl, že nechci koupit kompletní firmu, mám ještě možnost koupit pouze obchodní podíl. Jejich nabídka je také vcelku zajímavá. Tak trochu jiná koupě je v případě zakoupení tzv. franšízy, ale o tom až jindy.
Kde se shání taková firma, aneb v samoobsluze to nebude
Jak jsem zmínil výše, když jsem se poprvé zauvažoval, jaké jsou možnosti pořízení zavedeného podnikání, vyskočilo na mě z vyhledávače velké množství odkazů a většina z nich je právě na portály zprostředkovávající prodej a nákup obchodních společností. Většinou se jedná o určitou formu digitálního tržiště, kde se střetává nabídka s poptávkou. Na jedné straně zde mohou majitelé firem prezentovat a nabízet jejich podnik a na straně druhé jsou nejrůznější investoři a potenciální kupci, hledající příležitost. Podíval jsem se na několik podobných portálů (je jich opravdu celkem dost) a princip je většinou podobný. Stejně jako například u webů zabývajících se zprostředkováním zaměstnání, či u realitních serverů i zde to nekončí pouhým poskytnutím prostoru pro nabídky. Jedná se totiž o společnosti, které poskytují kompletní asistenci se zamýšlenou akvizicí a množství dalších služeb. Samozřejmostí bývá registrace a možnost nastavení tzv. sledovacího psa, který mi zajistí přehled o aktuálně nabízených společnostech, dle kritérií, které si sám zadám. Přidanou hodnotou může být i poradenství či aktivní vyhledávání firmy přesně podle mých představ. V rámci poskytovaných služeb bývá i právní poradenství a podobné doplňky.
A co jsem si z toho vzal?
Myslím si, že se celkově jedná o zajímavý koncept. Prostřednictvím internetu se dnes nabízí, poptává a obchoduje téměř cokoli. Já osobně využívám internet i na nákup čerstvých potravin, jednak z důvodu pohodlnosti a jednak proto, že čas trávený v přeplněných obchodních centrech nepovažuju za ideálně strávený víkend. Další výhodu vidím v tom, že pokud mám dostatek finančních prostředků, mohu v případě pořízení fungující firmy přeskočit náročné začátky, které provází každé podnikání a rovnou se věnovat provozu a případně zlepšování zavedeného podnikání.