Nemusíte mít právě vlasy po pás, abyste při péči o ně dříve nebo později opustili představu, že stačí obyčejný hřeben a občasné umytí šamponem. Udržování účesu zahrnuje aplikaci tužidla či laku, případně objemové pěny, fénování a kulmování, o sofistikovaných účesech, jejichž vytvoření trvá hodiny, ani nemluvě, Takové zacházení sice krášlí, ale zároveň dává vlasům docela zabrat. Vlasy, které svým složením patří k nejsušším částem lidského těla, ještě víc vysušuje, a když se k tomu přidá přirozené stárnutí, projeví se to ve zhoršení jejich vzhledu a kvality poměrně rychle. Co pomáhá? Výživné a regenerační masky a zábaly.
Co se děje s vlasy pod maskou
Nějakou vlasovou masku by si měl každý dopřát minimálně jednou týdně, ideálně však po každém mytí vlasů. To se doporučuje provádět dvakrát, maximálně třikrát týdně, nadměrné mytí má také co dělat se zvýšením suchosti a z toho vyplývajícími problémy. Při výběru masek a šamponů je důležité mít na paměti, aby byly maximálně přírodní. Proč? Protože většina prostředků denní údržby – od barev po tužidla a laky – až tak přírodní nejsou a každý ví, že čím méně tzv. chemie, tím lépe.
Podobně jako při léčbě různých onemocnění pomáhají některé potraviny a právě bylinky, i v tomto případě existují rostliny nebo živočišné produkty, které působí blahodárně na vlasy. Platí to jak pro zevní, tak pro vnitřní užití. Vlasům můžeme pomoci správně zvolenou stravou nebo aplikací účinných látek přímo na vlasy samotné.
Přírodní masky na vlasy si můžete sami vyrobit – oblíbené jsou žloutky a mléčné výrobky, ovoce, olej nebo citronová šťáva či pivo. Z bylinek, které pomáhají, jmenujme namátkou kopřivy nebo voňavější heřmánek. Nějakým takovým odvarem se mohou vlasy při smývání masky přelít. Pokud se nechcete zdržovat vlastní přípravou nebo používané dobroty raději zkonzumujete, je tu pro vás přírodní vlasová kosmetika.
Přírodní výtažky v maskách či kondicionérech obsažené kombinují osvědčenou evropskou klasiku s exotickými účinnými látkami z celého světa. Proč nevyzkoušet, jestli právě vaším vlasům neudělá dobře extrakt z japonské rýže nebo himalajská růžová sůl? Masky by měly vlasy vyčistit od nepřirozených, ale běžně používaných prostředků a přispět k jejich ideální konzistenci, která se projeví na vzhledu, lesku i dotyku.
Vůně je důležitá
Jedním z rozdílů mezi domácí a “kupovanou” maskou je její vůně. Některé vlasům prokazatelně prospěšné látky jsou cítit jinak než kosmetika, o žloutcích se nedá říct, že voní, zápach piva – jakkoli může být někomu přírodní – navíc vyvolává nežádoucí konotace. To, že africké ženy používají k úpravě a regeneraci svých vlasů kravský trus, ani nebudeme rozvádět; takové praktiky jsou v našich zeměpisných šířkách nemyslitelné. Ono stačí se pokoušet smýt si pivní masku – abyste se zbavili chmelového odéru, musíte použít šampon a tím se odstraní i látky z masky, což výrazně sníží její účinky. Parfémování masky sice není zcela přírodní, ale je přidáno pro dobrý pocit a ten se při péči o sebe také počítá.
Hezké vlasy chtějí obě pohlaví
Do jaké míry jsou vlasové masky záležitostí ženskou, se těžko posuzuje. Vzhledem k tomu, že stále více slavných mužů se nestydí přiznat, že si platí drahého kadeřníka, nebylo by překvapivé, kdyby se nechali odborníkem přesvědčit o přínosu vlasových masek. Výživu a lesk potřebují jak dámské, tak pánské vlasy, a když se podpoří pomocí přírodních prostředků, je větší naděje, že vydrží krásné a pevné co nejdéle. A muži by si hezkých vlasů měli vážit – vždyť valná část z nich je geneticky předurčena k plešatosti.
Jak často si myjete vlasy? Uvědomujete si, že bez následné aplikace masky nebo alespoň kondicionéru je poškozujete?