Taktické rakety na hranicích

BERLÍN / MOSKVA – Ruská armáda rozmístila u hranic s NATO několik baterií mobilních taktických raket Iskander-M, které mají být odpovědí na budování amerického protiraketového štítu.

S odvoláním na výzvědné satelitní snímky to dnes oznámil německý deník Bild. Rusko informace německého deníku nekomentovalo.

Nejméně deset raketových komplexů bylo podle Bildu rozmístěno během posledních dvanácti měsíců v Kaliningradské oblasti a také podél hranic pobaltských států Litvy, Lotyšska a Estonska. Rakety s dosahem asi 500 kilometrů mohou nést konvenční nebo jaderné hlavice a zasáhnout mohou prakticky kterýkoli cíl na území Polska. Z Kaliningradské oblasti do Berlína je to vzdušnou čarou 527 kilometrů, píše Bild.

O možnosti rozmístit Iskandery jako reakci na americkou protiraketovou obranu mluvil již v roce 2011 tehdejší ruský prezident a nynější premiér Dmitrij Medveděv. Vysoce mobilní a mimořádně přesná zbraň může být použita k útoku na protivzdušnou a protiraketovou obranu nepřítele. Raketa, označovaná v NATO jako SS-26 Stone, má přesnost zásahu kolem pěti metrů a doba přípravy k jejímu odpálení je maximálně čtvrt hodiny.

Účinná zbraň proti raketám Iskander podle západních zdrojů fakticky neexistuje. Spolehlivou ochranou není ani americký protiraketový systém Patriot, který chtějí Spojené státy trvale rozmístit v Polsku.

Filed in: Nezařazené

Get Updates

Share This Post

Tweet

Recent Posts

© 2015 Proti raketám. All rights reserved.
WordPress theme designed by Theme Junkie.