USA zbrojí proti terorismu, Iráku dodali desítky raket a plánují i ​​drony

WASHINGTON – Spojené státy dodaly do Iráku rakety a mají v plánu dodat tam i bezpilotní letouny. Cílem transakce je pomoci vládě v Bagdádu v boji s ozbrojenci napojenými na teroristickou síť Al-Káida. Napsal to deník New York Times (NYT), který se odvolává na postavených zástupců.

Podle nich americká vláda do Iráku minulý týden dodala 75 raket typu Hellfire, a to na základě dvoustranné mezistátní smlouvy. Cíli raketových útoků mají být tábory povstalců, včetně příslušníků povstalecké skupiny Islámský stát v Iráku a Levante (ISIL), napojené na al-Káidu, které se nacházejí na západě Iráku – v poušti Anbár.

NYT dále uvádí, že v březnu by do Iráku měli Američané dopravit deset pozorovacích bezpilotních letadel typu ScanEagle. Jejich úkolem bude lokalizovat tábory ISIL. Dodávku kromě již zmíněných zdrojů potvrdil i nejmenovaný americký diplomat, který však neupřesnil termín transakce.

Podle NYT americká tajná služba a protiteroristické jednotky ubezpečili, že zjistili místo, kde v Iráku operuje al-Kajdá, a tyto informace zprostředkovali i iráckým partnerem. Dva roky po odsunu amerických jednotek se Irák – pokud jde o míru násilností – vrátil na úroveň z roku 2008, kdy se začínal zotavovat ze zničujícího náboženského konfliktu. Letos si spirála násilností v Iráku vyžádala více než 6700 lidských životů.

Zpráva o dodávce amerických vojenských zařízení do Iráku se objevila dva měsíce po návštěvě iráckého premiéra Núrího Málikího ve Washingtonu, kde v rozhovoru s prezidentem USA Barackem Obamou deklaroval zájem své země získat americké vojenské vybavení na operace v izolovaných oblastech nebo v regionech, kde jsou výcvikové tábory teroristů.

Málikího žádost o vojenskou pomoc však vyvolala kritiku demokratických i republikánských senátorů, kteří iráckého premiéra – šíitského vyznání – obvinili, že nese svůj díl odpovědnosti za nejnovější násilnosti v Iráku, a to kvůli své „sektářské a autoritářské politice“.

Filed in: Nezařazené

Get Updates

Share This Post

Tweet

Recent Posts

© 2015 Proti raketám. All rights reserved.
WordPress theme designed by Theme Junkie.