Putin chlácholí Evropu

MOSKVA – Ruský raketový systém Iskander, který je schopen odpalovat i jaderné hlavice, se ještě nenachází v ruské exklávyě Kaliningrad při východních hranicích Evropské unie. Na výroční tiskové konferenci to ve čtvrtek novinářům řekl ruský prezident Vladimir Putin.

Nad přesunem mobilního raketového systému blíže k hranicím EU již vyjádřily znepokojení sousední východoevropské země a Spojené státy. Ze strany Ruska má jít o reakci na protiraketový štít NATO v Evropě, který však není namířen proti Rusku, ale proti hrozbám ze strany Íránu a Severní Koreje. „Takové rozhodnutí jsme ještě neudělali. Měly by se uklidnit,“ řekl Putin a dodal, že Moskva nechce nikoho provokovat odvetnými kroky. Zároveň však prohlásil, že Rusko má i efektivnější možnosti obrany jako Iskander.

Ruské ministerstvo obrany zprávy o přesunu raket do Kaliningradu v pondělí nepřímo potvrdilo. „Raketové a dělostřelecké síly Západního vojenského okruhu byli opravdu vyzbrojené operačně-taktickými systémy Iskander,“ uvedli ruské tiskové agentury s odvoláním na mluvčího ruského obranného resortu Igora Konašenkova. Západní vojenský okruh zahrnuje i exklávu Kaliningrad.

O přesunu jako první informoval ještě o víkendu německý deník Der Bild. Moskva podle něj před zhruba rokem vyslala do své enklávy Kaliningrad blízko hranice s Polskem a Litvou 10 systémů Iskander. Rusko už dříve prohlásilo, že uvažuje nad přesunutím raket středního a blízkého doletu ke svým západním hranicím s cílem odvrátit případnou hrozbu ze strany Severoatlantické aliance (NATO).

Filed in: Nezařazené

Get Updates

Share This Post

Tweet

Recent Posts

© 2015 Proti raketám. All rights reserved.
WordPress theme designed by Theme Junkie.